طنز واقعی حقیقتی است غیر قابل انکار، بدون حاشیه و توضیح بخوانید اما نخندید!

1. راهکارهای تحقق شهر سالم:

الف)تقویت مشارکت شهروندان در اداره ی امور محلی و شهری .

ب)طراحی مکانیز مهایی جهت تاثیر گذاری هرچه بیشتر شهروندان بر ساز و کار تصمیم گیری در شهر ها.

پ)تقویت حس تعلق اجتماعی واعتماد اجتماعی شهروندان.

ت)بازنگری در قوانین قدیمی و ناکار آمد در اداره ی امور شهر ی.

ث)بسط توانایی ها و مهارت های شهری شهروندان .

ج)تقویت نشریات بومی – محلی مرتبط با مسایل شهری جهت افزایش آگاهی های شهروندان.

چ)تاسیس و راه اندازی بانک ایده و حمایت از ایده ای نوی شهر وندان.

ح)توجه به شاخص ها و معیار های انسانی و کاهش سلطه ی اتومبیل در شهر ها.

خ)آرا م سازی فضاهای محلی (واحد همسایگی)از طریق اعمال محدودیت برای ورود اتومبیل و کاهش سرعت آن در این محدوده ها.

د)در نظر گرفتن شرایط همه ی شهروندان در برنامه های شهری بویژه کودکان و سالخوردگان به دلیل کم توانی آنها.

ذ)خارج کردن نقش شهرداری ها به عنوان یک واحد سیاسی و از بین بردن سیاست زدگی درآنها.

ر)شناسایی استعدادها و توانهای بومی – محلی شهر ها و تقویت آنها .

ز)توجه ویژه به مسائل زیست محیطی شهر ها و اصل توسعه ی پایدار شهری.

ژ)مدیرت برنامه مدار پسماندهاو مسئله ی آلودگی شهری نه مدیریت هیاهو مدار و غوغا سالار.

س)طرح کاربرد نمادهای ایدئو لوژیک و دینی در ساختار های شهری جهت ایجاد ارتباط معنوی میان کالبد شهر و شهروندان.

ش)ایجاد راهکارهای قانونی جهت جلوگیری از گسترش بی رویه ی شهری از طریق تعریف محدوده و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی شهری.

ص)ارتباط منطقی و سیتماتیک با سایر شهر های دنیا با تاکید بر حفظ هویت شهری.

ض)توجه به شهر های پیاده به عنوان پارادایم شهری قرن بیست و یکم.

ط)اصلاح  بافت های حاشیه ای و ناکارآمد شهری به عنوان یک کانون بحرانزای شهری در جهت اعتلای فضای شهری.

ظ)کاهش فاصله ی طبقاتی میان مناطق شهر و روستایی جهت کنترل مهاجرت به شهرها

2.تبریز به عنوان تنها شهر سالم كشور انتخاب شد 

رئیس مركز بهداشت آذربایجان شرقی از انتخاب تبریز توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان نخستین و تنها شهر كشور از یك‌هزار شهر انتخابی سطح جهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، احمد كوشا در همایش شهرداران و شورای اسلامی آذربایجان شرقی به مناسبت هفته سلامت اظهار داشت: به دنبال اجرای طرح ابتكارات جامع محور (سلامت، تغذیه، بخش‌های اجتماعی و نیز توسعه اقتصادی) از سوی سازمان جهانی بهداشت جهانی به عنوان نخستین شهر كشور در این ارتباط انتخاب شد.

كوشا از پاكسازی مبادی ورودی و خروجی شهرهای استان به عنوان اقدامی ابتكاری در هفته سلامت یاد كرد و اظهار امیدواری كرد كه با ادامه این روند در آینده‌ای نه چندان دور شاهد شهرهایی با چهره زیبا باشیم.

وی در ادامه بر لزوم تغییر دیدگاه‌های مسئولان دستگاه‌ها به مقوله سلامت با توجه به تغییر بیماری‌های عصر حاضر تاكید كرد و افزود: ایجاد امكانات ورزشی، افزایش ایمنی معابر و خیابان‌ها، اجرای برنامه‌های آموزشی برای ارتقای فرهنگ شهرنشینی و بسترسازی‌های رفاهی برای قشر جوان جامعه می‌تواند از سطح بروز بیماری‌های روحی و روانی به عنوان بیماری سطح نخست استان بكاهد.

مدیركل امور شهری و شوراهای اسلامی استانداری آذربایجان ‌شرقی نیز در این همایش گفت: همكاری‌های بین بخشی ضامن داشتن شهرهایی سالم، پاك و ایمن است.

محمد موحد‌نیا با بیان اینكه سازمان جهانی بهداشت 20 گام را برای تحقق وجود شهرهای سالم در دنیا ارائه كرده است با بر شمردن شش گام نخست و مهم این مسئله نخستین قدم را تشكیل ستاد پیگیری فعالیت‌های بین بخشی در حوزه سلامت نام برد و استمرار فعالیت‌های بین بخشی، ایجاد احساس مشاركت در مردم، ایجاد آگاهی عمومی، بومی‌سازی برنامه‌های جهانی بهداشت در كشور و نوآوری را از جمله این گام‌ها برشمرد. 

3.رشت یكی از 1000 شهر سالم دنیاست

استاندار گیلان یكی از شاخص‌های معرفی شهر رشت به عنوان یكی از 1000 شهر سالم دنیا را توجه به بحث بهداشت و درمان در استان عنوان كرد.

به گزارش خبرنگار «شبكه خبر دانشجو» از رشت، مهندس روح الله قهرمانی چابك، 19 فروردین ماه در مراسم افتتاح نمایشگاه هفته سلامت كه در پارك قدس شهر رشت برگزار شد، با اشاره به نقش سلامت در زندگی افراد اظهار داشت: خداوند همه چیز را در اختیار انسان ها قرار داده تا از سلامتی كامل بهره مند شوند

وی با اشاره به اینكه سلامتی مهمترین هدیه الهی است، سلامتی را شرط اول زیستن عنوان كرد و افزود: برای رسیدن به این امر مهم باید به بهداشت و درمان توجه بیشتری شود.

4.بیرجند بعنوان یكی از 38 شهر سالم كشور معرفی شده است.

در جلسه ای كه به منظور بررسی و ارائه راهكار برای ایجادزیرساخت های شهر سالم در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد ، معاون سیاسی اجتماعی فرماندار گفت : شعار امسال سازمان بهداشت جهانی ایجاد شهر سالم می باشد كه براساس آن یك سری پیشگیری ها را پیش بینی می نمایند . حسین پور گفت : موقعیت شهر بیرجند طوری است كه مهاجرپذیر است و در اطراف و حاشیه شهر بیرجند افراد ساكن می شوند . وی گفت : در دنیا 1000 شهر سالم تعریف شده و این به معنی 1000 زندگی می توان آن را تبیین نمودودركشورنیز38 شهر سالم موردهدف میباشند  همه ادارات و دستگاههای اجرایی باید تلاش نمایند تازیرساختهای لازم برای تحقق اینكه بیرجند را بعنوان یكی از 38 شهر سالم كشور معرفی شده را انجام دهیم .

ایشان در ادامه افزود : برای تحقق این امر همكاری تنگاتنگ و ارتباط مستمر ادارات با مركز بهداشت شهرستان ضروری می باشد و بازتاب انتخاب بیرجند بعنوان شهر سالم در سطح بین المللی خواهد بود چرا كه با حمایت سازمان بهداشت جهانی مواجه خواهد گردید .


5.نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران اعلام كرد: وجود 20 شهر سالم و 23 روستای سالم 


نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، با اشاره به فعالیت ایران برای ایجاد شهر سالم از سال 1992 و روستای سالم از سال 1996 میلادی گفت: هم اكنون 20 شهر سالم و 23 روستای سالم در ایران وجود دارد.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان»‌ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مننتی در افتتاحیه نخستین همایش ملی سلامت و توسعه پایدار، با بیان این كه رویكرد سازمان بهداشت جهانی برای توسعه پایدار ابتكارات جامعه محور یا CBI است، اظهار كرد: توسعه نیازمند فرآیندی پویاست، فرآیند با سازماندهی جامعه آغاز می‌شود و به تشخیص افراد نیازمند و مداخلات در جنبه‌های بهداشتی و توسعه اجتماعی و اقتصادی به توسعه پایداری منتهی می‌شود.

وی، تقاضا از جامعه، برنامه ریزی براساس نیاز با قابلیت اجرا، توزیع منابع و تمركز زدایی منابع و ظرفیت سازی را از فاكتورهای موثر در توسعه پایدار برشمرد و افزود: توسعه پایدار همبستگی خاصی با كیفیت زندگی دارد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، با تاكید بر چند وجهی بودن فقر و اثر گذاری آن بر همه ابعاد زندگی گفت: فقر براساس تعریف برنده جایزه نوبل در حوزه اقتصاد به معنای توان محروم بودن است در حالی كه فرد از آزادی قابل ملاحظه‌ای برخوردار نباشند.

مننتی، با اشاره به وجود دو دیدگاه فردی و ملی در خصوص فقر افزود: فقر صرفا به معنای محدودیت مالی نیست بلكه كمبود اطلاعات را نیز شامل می‌شود.

وی، محدودیت را نوعی فقر فردی برشمرد و افزود: داشتن تغذیه سالم، استخدام یا بیكاری، زنان سرپرست خانوار، ابعاد خانه، داشتن و یا نداشتن زمین كشاورزی، نژاد پرستی و ناعدالتی همگی از فاكتورهای موثر بر فقر است از این رو كنترل فقر از دست یك ارگان به تنهایی خارج است.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، با اشاره به تشكیل كمیسیون عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در سال 2005 میلادی در سازمان بهداشت جهانی با حضور سرشناسان خبره سیاسی و علمی گفت: در این كمیسیون از افراد شركت كننده خواسته شد تا درمورد مولفه‌های موثر بر سلامت اظهار نظر كنند.

دكتر مننتی، تامین سلامت را مستلزم تعهدات سیاسی در سطوح كلان كشوری برشمرد و افزود: در عین حال همكاری بین بخشی و ظرفیت سازی مدیریت مركزی نیز الزامی است.